Apple ogłasza przeniesienie danych iCloud chińskich klientów z USA do Chin kontynentalnych

11 stycznia 2018
Apple ogłasza przeniesienie danych iCloud chińskich klientów z USA do Chin kontynentalnych

Firma Apple potwierdziła wczoraj, że usługi iCloud w Chinach będą obsługiwane przez chińską firmę od przyszłego miesiąca (przez People’s Daily, Chiny).

 

Firma zwana Guizhou w Cloud Big Data (GCBD), jest własnością rządu prowincji Guizhou w południowych Chinach i będzie zarządzać nowym centrum danych firmy Apple o wartości 1 miliarda dolarów, które otworzyło się w tym regionie w zeszłym roku.

Apple poinformowało, że z klientami z siedzibą w tym kraju skontaktowano się i doradzono im, aby przeanalizowali nowe warunki, w tym klauzulę, że zarówno Apple, jak i chińska firma będą miały dostęp do wszystkich danych przechowywanych na serwerach iCloud.

Firma Apple ogłosiła w lipcu, że zamierza założyć swoje pierwsze centrum danych w Chinach we współpracy z lokalną firmą świadczącą usługi internetowe. Operacyjna zmiana została uzgodniona między Apple i chińskim rządem, co doprowadziło giganta technologicznego do zgodności z krajowymi przepisami dotyczącymi przetwarzania w chmurze, wprowadzonymi w czerwcu 2017 r.

Prawo dotyczące cyberbezpieczeństwa wymaga od firm zagranicznych przechowywania danych w kraju. Inne firmy technologiczne z centrami danych w Chinach to Microsoft i Amazon, które również będą musiały dostosować się do nowych zasad.

Apple twierdzi, że współpraca z GCBD pozwoliłaby również na zwiększenie szybkości i niezawodności produktów usługi iCloud, ale zapewniła klientów, że w żadnym z systemów nie stworzono żadnych backdoorów.

Jednak krytycy twierdzą, że ruch ten ułatwi Pekinowi szpiegowanie użytkowników w tym kraju. W zeszłym roku Apple zostało oskarżone o sprzeciwianie się żądaniom państwowym, aby usunąć aplikacje wirtualnej sieci prywatnej (VPN) z App Store w Chinach.

Niedługo potem dyrektor Apple, Tim Cook, powiedział, że Apple “raczej nie usuwa aplikacji”, ale tak jak robi to w innych krajach “przestrzegamy prawa, w którym prowadzimy działalność”. Cook powiedział także, że ma nadzieję, że Chiny z czasem złagodzą ograniczenia.

W środowym komunikacie Apple poinformowało, że dane klienta iCloud zostaną przeniesione od 28 lutego, a klienci mieszkający w Chinach, którzy nie chcieli korzystać z usługi iCloud obsługiwanej przez GCBD, otrzymali możliwość zamknięcia konta.

Redaktor: Mateusz Bauman