Apple zapowiedziało nową wersję systemu macOS High Sierra

7 czerwca 2017
Apple zapowiedziało nową wersję systemu macOS High Sierra

Przedwczoraj firma Apple na konferencji WWDC 2017 zaprezentowała nową wersję systemu macOS 10.13 High Sierra.

 

Nazwa systemu jest taka dlatego że przez ostatni rok programiści Apple usprawniali system Sierra by stał się jeszcze lepszy.

Przeglądarka Safari w High Sierra jest przedstawiana przez firmę jako najszybsza na rynku. Zostały do niej dodane takie funkcje jak blokowanie automatycznie odtwarzających się filmów oraz blokada trackerów.

Aplikacja Mail w High Sierra skorzysta z dobrodziejstwa wyszukiwania Spotlight oraz uzyska wsparcie dla funkcji Split View w trybie pełnego ekranu, aby móc podzielić go między główne okno programu, a okno tworzenia nowej wiadomości.

Najwięcej zmian zostało wprowadzonych do aplikacji Zdjęcia. Uzyskała ona ulepszone funkcje rozpoznawania twarzy oraz lepszą kategoryzację osób i zdjęć. Poprawie uległy również funkcje edycji, możliwa jest teraz edycja krzywych i wybrania kolorów.

Nowy system wprowadził zupełnie nowy system plików Apple File System. Będzie on domyślnym w tej wersji systemu. Jest dużo bardziej bezpieczny i został wzbogacony o zabezpieczenie plików przed uszkodzeniem oraz bezpieczne zapisywaniu dokumentów i szyfrowanie natywne.

Wprowadzony został nowy kodek H.256 z dużo lepszą systemową kompresją i akceleracją sprzętu. Apple pokazało również nową wersję graficznych bibliotek Metal. Metal 2 został wykorzystany do uczenia maszynowego przy cieniowaniu grafik. Wspiera on również zewnętrzne karty graficzne oraz VR. Współpracuje on także z takimi silnikami jak Unreal, Unity i Steam VR.

Wersja beta systemu macOS 10.13 High Sierra dostępna jest od daty rozpoczęcia konferencji dla deweloperów.

System macOS High Sierra będzie współpracować z tymi samymi Macami, na których aktualnie działa Sierra.

 

Redaktor: Mateusz Bauman