Firma Apple pokazała nowy system macOS Ventura

23 czerwca 2022
Firma Apple pokazała nowy system macOS Ventura

Firma Apple pokazała nowy system macOS Ventura.

 

Podczas ostatniej konferencji WWDC firma Apple zaprezentowała nowy system macOS Ventura, który oferuje sporo nowych funkcji oraz zmian.

Stage Manager.

Nowa funkcja, która pozwala na szybkie uporządkowanie okien na biurku oraz skupienie się tylko na aplikacjach, które w danej chwili potrzebne są użytkownikowi do pracy. Stage Manager przesuwa wszystkie okna na bok, zostawiając tylko te okno lub okna wybranych i aktywnych aplikacji na ekranie będącym sceną. Pozostałe okna innych aplikacji są zminiaturyzowane i ustawione w stosach z boku ekranu.

Spotlight.

Dodano do Spotlight wsparcie dla szybkiego podglądu w wynikach wyszukiwania. W Spotlight można aktywować różnego rodzaju akcje w systemie. Pokazuje bogate wyniki wyszukiwania w specjalnym oknie, przypominającym zwykłe okno aplikacji.

Aplikacja Mail.

Możliwe cofnięcie wysyłania wiadomości, ustawienie czasu i daty oraz kiedy wiadomość ma być wysłana. Wiadomość można odłożyć na później, określając po jakim czasie aplikacja Mail ma o niej przypomnieć. Wyszukiwarka w aplikacji Mail wykrywa literówki oraz skupia się na wyszukiwaniu według poprawionej frazy.

Przeglądarka Safari.

Nowością w Safari, jest dzielenie się wszystkimi lub wybranymi kartami z przyjaciółmi lub współpracownikami.

PassKeys.

PassKeys ma zastąpić normalne hasła specjalnymi tokenami korzystającymi między innymi z biometrii. Wszystkie Pass Keys przechowywane są na urządzeniu, nie są podawane do usługi czy strony. Mają być też synchronizowane między urządzeniami przez iCloud Keychain. Wsparcie dla PassKeys mają oferować usługi Microsoftu oraz Google.

Continuity oraz iPhone jako kamera dla Maca.

Integracja HandOff z FaceTime, pozwala na szybkie przełączanie się między iPhone’em a Makiem, iPhone’em i iPadem itp. podczas rozmowy przez FaceTime. Funkcja Continuity Camera pozwoli na korzystanie z iPhone’a jako kamery dla komputera Mac z tymi samymi funkcjami, które oferuje kamera np. w najnowszych iPadach czyli Center Stage i Studio Light. Korzystając z aparatu z obiektywem Ultra Wide będzie można skorzystać z widoku DeskView, pokazującego biurko przed ekranem.