iOS 12 sprawia, że iPhone jest odporny na odblokowywanie “brute force”

19 czerwca 2018
iOS 12 sprawia, że iPhone jest odporny na odblokowywanie “brute force”

W opublikowanej wersji beta 1 systemu iOS 12 można ustawić, by system częściowo wyłączał port Lightning po tym, jak iPhone nie był używany przez godzinę.

 

Jest to wyraźna próba by uczynić bezużytecznymi wszystkie narzędzia odblokowujące, które są stosowane przez organy ścigania.

Policja w Stanach Zjednoczonych kupuje takie narzędzie o nazwie GrayKey. Po podłączeniu do portu Lightning telefonu iPhone, narzędzie takie szybko sprawdza tysiące haseł, aż zostanie odgadnięty ten jeden właściwy. Dezaktywacja portu Lightning zablokuje jego użycie.

Izraelska firma Cellebrite podobno używa podobnej metody do odblokowywania iPhonów za pośrednictwem portu Lightning.

Organy ścigania w USA wykorzystują oba narzędzia, aby uzyskać dostęp do danych na zablokowanych telefonach komórkowych powiązanych z dochodzeniami karnymi. Apple nie zgadza się na takie metody twierdząc, że prywatność klientów jest najważniejsza.

Wczesne wersje systemu beta iOS 11.3 miały funkcję o nazwie USB Restricted Mode, która częściowo wyłączała port Lightning po tygodniu. Nie dotarła ona jednak do wersji ostatecznej.

Ta funkcja została teraz ponownie udostępniona w pierwszej wersji beta systemu iOS 12 z nową nazwą. Jest też to o wiele silniejsza metoda blokowania.

W aplikacji Ustawienia w zakładce Touch ID/Face ID i kod dostępu znajduje się przełącznik USB Accessories.
Po wyłączeniu go, port Lightning telefonu iPhone nie będzie reagował na akcesoria.

To ustawienie nadal umożliwia ładowanie przez port Lightning, więc włączenie go powinno nie mieć wpływu na codzienne korzystanie z urządzenia.

Nie wiadomo również czy ta funkcja na pewno trafi do finalnej wersji iOS 12.