Komisja Europejska chce by wszystkie smartfony miały taki sam port ładowania

14 stycznia 2020
Komisja Europejska chce by wszystkie smartfony miały taki sam port ładowania

Komisja Europejska aby zmniejszyć ilość odpadów i zwiększyć wygodę będzie debatować nad tym czy wszystkie smartfony, tablety oraz inne urządzenia przenośne powinny posiadać jeden port ładowania jak USB-C.

 

Kilku posłów Parlamentu Europejskiego chce „wiążących środków”, które zapewnią zgodność jednego rodzaju ładowarki dla wszystkich urządzeń przenośnych. Głównie dlatego, że wcześniej Komisja Europejska jedynie zachęcała firmy technologiczne do znormalizowania rozwiązania ale nie spełniło to tego celu. Zostało to podane na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego. Zaproponowane zostały 3 porty ładowania do urządzeń przenośnych: Lightning, USB-C i Micro-USB. Na najbliższej sesji parlamentarnej ma się odbyć głosowanie w tej sprawie. Niektórzy z członków chcą by taka polityka była regulowana, co zmusi firmy takie jak Apple do przestrzegania przepisów. Nadal jednak będzie istniała możliwość, że zostanie ona wdrożona z dobrowolnym podejściem, które według Komisji Europejskiej będzie można zwyczajnie zignorować. Prawie rok temu firma Apple poinformowała, że przepisy, które zmuszą wszystkich producentów smartfonów do posiadanie takiego samego portu zamroziłoby innowacje i byłoby szkodliwe dla środowiska.

Ponad 1 miliard urządzeń Apple funkcjonuje ze złączem Lightning, a dodatkowo cały ekosystem producentów akcesoriów i urządzeń, którzy używają Lightning do obsługi naszych klientów. Chcemy mieć pewność, że żadne nowe przepisy nie spowodują dodatkowej potrzeby tworzenia niepotrzebnych kabli lub zewnętrznych adapterów do każdego urządzenia, ani też nie spowodują, że urządzenia i akcesoria używane przez wiele milionów Europejczyków i setki milionów klientów Apple na całym świecie staną się nieaktualne. Spowodowałoby to niespotykaną dotąd ilość odpadów elektronicznych i znaczne niedogodności dla użytkowników. Zmuszenie do zakłócenia tego ogromnego rynku klientów będzie miało konsekwencje znacznie wykraczające poza określone cele Komisji. Począwszy od 2009 roku Apple kierował wysiłkami branży, aby współpracować w celu promowania wspólnego rozwiązania w zakresie ładowania. Wraz z pojawieniem się USB Type-C, zobowiązaliśmy się wraz z sześcioma innymi firmami, że wszystkie nowe modele smartfonów wykorzystają ten standard za pomocą złącza lub kabla. Uważamy, że wspólny wysiłek wielu wiodących firm w branży jest lepszy dla innowacji, dla konsumentów i dla środowiska.