Prawo jazdy w aplikacji mObywatel dostępne w tym roku

15 stycznia 2020
Prawo jazdy w aplikacji mObywatel dostępne w tym roku

Minister cyfryzacji Marek Zagórki udzielając wywiadu w PR24 poinformował, że polscy kierowcy będą mogli dodać do aplikacji mObywatel swoje prawo jazdy.

 

Możliwość dodania prawa jazdy do aplikacji mObywatel ma nastąpić jeszcze przed wakacjami tego roku. Za pomocą aplikacji mObywatel możemy m.in. odbierać paczki na Poczcie Polskiej, potwierdzać tożsamość w pociągach InterCity oraz pokazać dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu oraz potwierdzenie polisy OC.

Elektroniczne prawo jazdy ma działać na podobnej zasadzie jak dowód rejestracyjny, który kierowcy mogą już dodawać do aplikacji mObywatel. Nie trzeba mieć więc przy sobie papierowego dokumentu, bo policja ma dostęp do baz danych online i samodzielnie może sprawdzić uprawnienia kierowcy. Warto zaznaczyć, że jeśli auto jest zarejestrowane na kierowcę pojazdu, nie musi on mieć nawet aplikacji mObywatel z dodanym dokumentem. Ale zdaniem szefa resortu cyfryzacji, ma to wartość dodaną bo np. apka przypomina o zbliżającym się badaniu technicznym czy terminie polisy OC.